Bugünden öğrendiğim teknolojik yenilikler

Rastgele beğendiğim sözlerden bir tanesi

Bir sözü söyleyeceğin zaman düşün! Eğer o sözü söylemediğin zaman mesul olacaksan söyle, yoksa sus!

İmam-ı Gazali Rahmetullahi Aleyh

Bugünden öğrendiğim teknolojik yenilikler

Haritalar konusunda kişisel tercihimi genelde google'dan yana kullandım. Her ne kadar bazen bizi(öğretmen arkadaşlarla yapmış olduğumuz gezilerde) çıkmaz sokaklara götürse de veya belediyenin çöp döküm yerlerinin kenarından da geçirse, şahsi tercihim manasız bir şekilde google haritalar olmuştu. Yaklaşık 2 yıl evvelinde yandex haritalar Türkiye içün panoromik görüntüler paylaşarak Türkiye'de yaygınlaşmaya başladı. O zamanlar acaba dedim, google ne zaman Türkiye'de de buna benzer çalışmaları yapar? diye düşünmüştüm. Aradan yıllar geçti. Google henüz yeni yeni Türkiye'de panoromik paylaşımlar yapmaya başladı.(Kullanıcıların ekledikleri panoromik fotoğraflardan bahsetmiyorum) Uzun süre önce olmamıştır diye tahmin ediyorum.Google haritalarda bugün Anıtkabir'in panoromik görüntüsüne rastladım. Meraklıları buraya tıklayarak ulaşabilirler

Yandex in bir reklamı vardı hani: :) Dede torunundan bilgisayarda  topkapı sarayını görüntülemesini istiyordu. Devamını arif olan anlar misali...:) İşte yandex gerek sokakları;  gerekse bizim el üstünde tuttuğumuz yapılarımızı panoromik görüntülemesi ile bu işe çok önceden giriştiğini biliyoruz ama google dan geç de olsa bu yönde bir hamle gelmesi şahsım adına sevindirici bir durum oldu.

Diğer bir haber ise google nin böyle bir arama özelliği var mı bilmiyorum. Yandex de gorsel.yandex.com.tr adresine girdiğinizde, bilgisayarınızdaki fotoğrafı araştırabiliyorsunuz. Yani önceden kelime araştırıyorduk, şimdi elimizdeki görseli de aratabiliyoruz. Bu da güzel bir özellik. Bunu da paylaşayım dedim. 

PAYLAŞ!
Etiketler: google yandex teknoloji resim arama görsel haritalar google haritalar panoromik görsel arama

EKREM GÜLCÜOĞLU HAKKINDA
Ekrem GÜLCÜOĞLU
Bilişim Teknolojileri Öğretmeni
Web sitem Facebook adresim Twitter adresim Google Plus adresim

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız  
Yaşınız
E-Posta Adresiniz    
İnternet Adresiniz
Mesajınız  


Yorumlar

Onaylanmamış: 0 yorum
Toplam: 0 yorum

SON YAZILARIM

ÇOK OKUNAN YAZILARIM

KATEGORİLERİNE GÖRE YAZILARIM

ETİKET BULUTU